Žvilgsnis į atsiradimą ir kūrimą
Pavasarį visi nekantriai laukiame pokyčių, šviežios žalumos, gaivaus vėjo. Belgijos lietuvių bendruomenė šį pavasarį pasitinka su atnaujinta internetine svetaine. Ji pasipuošė moderniu, lengvu dizainu ir įgavo naują struktūrą. Svetainės misija ir toliau išlieka ta pati – efektyviai informuoti bendruomenę apie svarbius įvykius, renginius kultūros, švietimo, visuomenės, sporto ir kitose srityse, prisidėti prie lietuvių kalbos ir tradicijų išlaikymo kviečiant dalyvauti įvairiose veiklose ir tarnauti kaip bendruomenės gyvenimo metraštis. Prieš pristatydami pakeitimus, pateikiame trumpą istorinį diskursą.
Belgijos lietuvių bendruomenės internetinės svetainės istorija prasideda 2005 metais rugpjūčio 9 dieną, kai buvo sukurta jos pirmtakė vardu www.lietuva.be. Šią svetainę, kaip savo asmeninę, įkūrė Ričardas Ulozas. Joje užsiregistravę vartotojai galėjo įkelti skelbimus, talpinti naujienas ar dalyvauti forumo diskusijose sveikatos, kelionių ir kitais klausimais. Tarp užsiregistravusiųjų buvo ir BLB valdyba, LR Ambasada Belgijoje bei Atstovybės prie ES darbuotojai. Tuo metu svetainėje buvo virš 1000 registruotų vartotojų. 2007 metais Ričardas išvyko į Liuksemburgą, o jo sukurtos svetainės aktyvumas sumenko. Visgi tai buvo ne vienintelis Belgijos lietuvių komunikacijos kanalas: veikė yahoo elektroninio pašto grupė, kurioje buvo pranešama apie BLB valdybos renginius bei dalijamasi aktualia lietuviams informacija. Taip pat ėjo popierinis Belgijos lietuvių leidinukas „Kaleidoskopas“, kurį gaudavo mokantieji BLB mokestį nariai. Elektroninę versiją buvo galima skaityti R. Ulozo svetainėje bei LR ambasados svetainėje.
2007 metais naudotas pirmasis BLB logotipas
Lietuvai įstojus į ES ir ženkliai augant lietuvių bendruomenei reikėjo greitai ir sklandžiai didelei auditorijai skleisti informaciją. 2006 m. išrinkta nauja valdyba, kurios pirmininkė tuo metu buvo Aurelija Norienė-Goris, nutarė sukurti naują svetainę. 2008 metais valdybos narė Kristina Bradaitytė dėl paramos svetainei kurti kreipėsi į Tautinių mažumų ir išeivijos departamentą prie LR Vyriausybės, kuris skyrė 500 litų. Programuotojas Eimantas Jakštas sukūrė paprastą statišką svetainę su srities pavadinimu belglietuviai.eu, kurią būtų galima prilyginti lankstinukui. Pirmasis straipsnis šioje naujoje svetainėje publikuotas 2009 m. kovo 9 dieną. Pagrindiniame puslapyje puikavosi tekstukas apie BLB istoriją, informacija apie lietuvių kalbos mokyklėlę bei narystę BLB, veikė šios skiltys (beje kai kurios sėkmingai gyvuojančios ir dabar): „Kontaktai“, „Belglietu e-grupė“, „Kavinė“, skyreliai „Naujienos“, „Reklama“. Svetainė buvo nuolat tobulinama, gražėjo, o jos turinys plėtėsi pagal naujų valdybos narių norus bei bendruomenės poreikius.
Nuo 2009 m. iki 2016 m. veikusios svetainės pagrindinio puslapio vaizdas
2009 metais išrinkta nauja valdyba, kuriai pirmininkavo Arnoldas Pranckevičius. Už komunikaciją atsakinga Karolina Štelmokaitė stengėsi gerinti komunikacijos kanalus, tobulinti BLB svetainės technines galimybes. Buvo siekiama skelbti daugiau informacijos apie renginius bei iliustruoti ją nuotraukomis. Šiems darbams atlikti panaudota dalis lėšų, gautų iš BLB vardu organizuotų Lietuvos atlikėjų koncertų (Andriaus Mamontovo, Nedos Malūnavičiūtės). Svetainės galimybes ir dizainą atnaujino pirmasis svetainės programuotojas E. Jakas, vėliau prisidėjo aktyvus bendruomenės narys programuotojas Nerijus Skruodys. Svetainė tarnavo ne tik kaip informacijos šaltinis, bet ir kaip pagrindinis bendruomenės archyvas, tad didelę vertę turėjo įvairių renginių, išvykų fotografavimas bei nuotraukų kėlimas į svetainę. Šio darbo ėmėsi BLB narė Girma Anuškevičiūtė, vėliau prisidėjo Aistė Grubliauskienė, fotografavusi Keliautojų klubo išvykas bei Greta Pikutienė, kurios nuotraukos su pranešimais spaudai apie BLB renginius buvo skelbiamos ir Lietuvos žiniasklaidoje. Išrinkus naują valdybą, 2012-2015 metų kadenciją Karolinos veiklą tęsė Neringa Šileikaitė.
Dar vienas etapas BLB svetainės istorijoje prasidėjo 2015 metais. Nuo šių metų valdyboje dirbusi Ieva Sinkevičiūtė, atsakinga už viešuosius ryšius, ėmėsi iniciatyvos atnaujinti BLB svetainę su tikslu patraukliau ir šiuolaikiškiau pateikti informaciją lietuvių bendruomenei. Ieva kartu su Nerijumi, atsižvelgdami į valdybos viziją ir pageidavimus, parengė naują svetainę, paremtą WordPress platforma. Pirmoji naujiena šio naujo formato svetainėje buvo paskelbta 2016 metų birželio 20 dieną.
Nuo 2016 m. iki 2022 m. veikusios svetainės vaizdas
Svetainės tvarkymu nuo 2017 metų užsiima valdybos narys Laurynas Gerikas bei vėliau prisijungęs dabartinis valdybos pirmininkas Gintaras Marijauskas. Dabartinė valdyba, kaip ir jos pirmtakės, siekia gerinti komunikaciją ir informacijos sklaidą, tad skyrė daug dėmesio svetainės atnaujinimo darbams. Šiuo tikslu buvo sudaryta darbo grupė. Naujausia BLB svetainė, kurią dabar ir pristatome, įgavo ne tik naują veidą, nemažai pasikeitė ir jos struktūra. Svetainės atnaujinimo grupėje dirbusių Dalios ir Gintaro paprašėme pristatyti šiuos pakeitimus.
Kas yra BLB svetainė ir kodėl nusprendėte ją atnaujinti?
BLB svetainė – tai viešai prieinamas vienas iš pagrindinių bendruomenės informacijos kanalų. Tad norėjosi, kad svetainė geriau atlieptų įvairių skaitytojų poreikius. Išaugus publikuojamų straipsnių skaičiui, norėjosi juos geriau susisteminti, palengvinti informacijos suradimą. Kadangi svetainė yra savotiškas bendruomenės veidrodis, priemonė pristatyti bendruomenės identitetą, norėjosi jos dizainui suteikti daugiau „elegancijos“, kad pateikta informacija nebūtų užgožta vizualių elementų ir būtų greitai bei intuityviai surandama.
Kas naujo atsirado BLB svetainėje?
Svetainės struktūrą atnaujinome atsižvelgiant į pagrindines bendruomenės veiklas, siekėme, kad visos bendruomenės iniciatyvos būtų pristatytos. O svetainės dizainas, tikime, tapo šiuolaikiškesnis ir modernesnis, lengvesnis. Pakeitėme meniu ir informacijos išdėstymą. Visi naujausi pranešimai ir straipsniai, kaip ir anksčiau, pristatomi pagrindiniame puslapyje, bet jeigu domina tik konkrečios srities naujienos, pvz. sporto, visuomenės, jas rasite atskirų kategorijų Naujienų skyrelyje. Dar verta paminėti, kad atsirado nuoroda į bendruomenės youtube kanalą.
Kiek laiko truko atnaujinimas ir kaip vyko darbai?
Darbai truko pakankamai ilgai, praktiškai tai buvo lyg vaiko gimimas – 9 mėnesiai. Valdyba 2021 metų gegužės mėnesį vykusiame posėdyje nusprendė atnaujinti svetainę. Darbo ėmėsi Gintaras su Dalia, neužilgo prisijungė Sigita. Prie grafinio dizaino rengimo prisidėjo Renalda. Reguliariai susitikdavome kartą per savaitę. O pradėjome nuo susipažinimo su kitų šalių lietuvių bendruomenių svetainėmis. Turėjome nemažai ilgų ir karštų diskusijų dėl mūsų svetainės struktūros, dizaino elementų, vieno ar kito sprendimo pasirinkimo, bandant įvertinti, kas labiausiai atitiktų mūsų bendruomenės poreikius svetainėje bei kas geriausiai dera su svetainės tikslu – būti informacijos šaltiniu bei savotišku bendruomenės gyvenimo archyvu.
Ko palinkėtumėte svetainei ir joje besilankantiems Belgijos lietuviams?
Labai tikimės, kad svetainėje besilankantieji teigiamai įvertins atsinaujinusią svetainę ir įdėtos pastangos pasiteisins. Taip pat raginame visus drąsiai pasidalinti savo pastebėjimais ir pasiūlymais, kad kartu toliau sėkmingai vystytume mūsų bendruomenės „veidą“, pristatomą internete. Jame, kaip veidrodyje, geriausiai atsispindi tai, kuo bendruomenė gyvena vienu ar kitu laikotarpiu. Juk tobulumui ribų nėra! Taigi, bendruomenės svetainei linkime tapti pagrindiniu informacijos kanalu, kur lankytojai galėtų rasti aktualią informaciją ir atrasti bendruomenės istoriją. O redaktoriams norime palinkėti energijos publikuojant esminę informaciją ir taip kuriant mūsų bendruomenės metraštį.